NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling) tehnologija dolazi zajedno sa prvom generacijom Geforce RTX grafičkih kartica ovog brenda sa obećanjem da će nam omogućiti da uživamo u našim video igrama sa većom brzinom kadrova u sekundi, čak i ako su naši grafički zahtevi bili veoma ambiciozni. Čak i kada uključite praćenje zraka.
Njegov cilj je da oslobodi GPU od dela napora oko prikazivanja slika kako bi povećao brzinu kadrova u sekundi bez ugrožavanja kvaliteta grafike. Veštačka inteligencija (AI) igra ključnu ulogu u ovoj tehnologiji i sa svakom novom verzijom uspeva da značajno poboljša i brzinu kadrova i kvalitet grafike.
DLSS 3.5 je već vrlo blizu
Pre nego što uđemo u ono što će se novo primeniti u iteraciji 3.5 DLSS tehnologije, vredi ukratko govoriti o tome koja su poboljšanja napravljena u DLSS 3. Ovaj metod oporavka slike koristi prednosti postojanja tenzorskih jezgara četvrte generacije Geforce RTX 40 GPU-a kako bi se omogućilo izvršavanje novog algoritma za vizuelizaciju. rekonstrukcija se naziva optička Multi-frame generacija.
Umesto da se bavi oporavkom svakog kadra radeći sa pojedinačnim pixelima, što DLSS 2 radi, ova strategija generiše čitave okvire. Da bi to uradio, analizira dve uzastopne slike igre u realnom vremenu i izračunava vektorske informacije koje opisuju kretanje svih objekata koji se pojavljuju u tim okvirima, ali koje motor same igre ne obrađuje.
Pored toga, obradu okvira visoke rezolucije i vektora kretanja vrši konvoluciona neuronska mreža koja analizira sve ove informacije i generiše dodatni okvir u realnom vremenu za svaki kadar koji obrađuje mehanizam igre. Još jedna prednost DLSS 3 je ta što može da radi u tandemu sa Uniti i Unreal Engine, što olakšava njegovo postavljanje u širok spektar igara.