Podaci. Živimo u svetu u kojem sve više podataka kruži oko nas. Neki su javno dostupni, poput onih koje nalazimo u novinama koje čitamo ujutro. Drugi su privatni, poput onih koji leže u poštanskom sandučetu naše e-pošte ili na čvrstim diskovima odbrambenih odeljenja.
Iako smo tokom godina iznova i iznova čuli za kršenja bezbednosti koja su na kraju uticala na organizacije odgovorne za zaštitu ličnih podataka, sajber kriminalci još uvek ne mogu da razbiju trenutno široko korišćene sisteme šifrovanja. To se, međutim, može promeniti.
Obećanje kvantnog računanja, predstojeći bezbednosni problem
Napadači imaju veoma širok spektar mogućnosti da postignu svoj cilj. Od varanja svojih žrtava da na kraju daju svoje lozinke za pristup i ključeve za potvrdu identiteta u dva koraka, do korišćenja lažnih tokena za potvrdu identiteta za pristup sistemima sa ograničenim pristupom.
Ako žele da razbiju jake sisteme šifrovanja koje danas koristimo, imaju ogroman problem: sa modernim računanjem to može potrajati hiljadama i hiljadama godina. To je zato što su sistemi poput RSA zasnovani na složenim matematičkim problemima čije rešavanje i rešavanje zahteva ogromnu količinu vremena.
Ovaj scenario bi se sigurno mogao promeniti kako se kvantno računanje razvija. Stručnjaci veruju da ova vrsta modernih računara ima izuzetno povoljnu arhitekturu za rešavanje problema povezanih sa zaštitom sistema šifrovanja koji bi ih mogli ugroziti u roku od nekoliko sati.
Iako sistemi za obradu zasnovani na kubitima još uvek imaju dug put, naučnici su počeli da brinu o mogućim posledicama koje bi mogle proizaći iz hakovanja kriptografskih sistema u koje verujemo. Google to jasno ima i napreduje.