Indijska svemirska misija Chandraian-3 uspešno je sletela na Mesečev Južni pol nakon složenog manevra spuštanja na površinu najjužnije površine satelita koji nikada ranije nije istražen.
Chandraiaanu-3 trebalo je 40 dana da se probije od početka 14.jula prošle godine na najmoćnijoj i najtežoj raketi koja je bila na raspolaganju Indiji, ali to nije bilo dovoljno da sonda ne bi napravila nekoliko zavoja oko Zemlje da bi postigla dovoljno brzine da bi postigla cilj. Mesečeva orbita na koju je ušao prve nedelje avgusta.
„Ovi istorijski trenuci postaju večna svest o životu nacije. Ovaj trenutak je nezaboravan, bez presedana, vreme je glasnog glasa razvijene Indije, to je pobednički poklič za novu Indiju“, rekao je indijski premijer Narendra Modi, vidno uzbuđen.
Sastoji se od landera i izviđača, ova sonda ima gotovo iste ciljeve kao i prethodna misija, mada je njen dizajn znatno poboljšan kako bi ispravio greške zbog kojih se Chandraiaan-2 na kraju srušio na Mesečevu površinu 2019.godine prilikom pokušaja sletanja na Mesec.
Indija – svemirska prekretnica
Indija je postala četvrta zemlja koja je sletela na Mesec i prva koja je to učinila preko njenog najjužnijeg dela, gde stručnjaci sumnjaju da mogu pronaći zalihe vode u obliku leda, uglavnom u kraterima koji nikada ne dobijaju sunčevu svetlost.
To je jedan od glavnih ciljeva misije, koji takođe predviđa izvođenje različitih naučnih experimenata na zemlji i analizu Mesečeve površine tokom 14 zemaljskih dana, što je ekvivalentno pola dana na satelitu koji ostaje u funkciji.
Tako bih zatvorio poglavlje koje je sama Indija otvorila 2008.godine, kada je njena prva svemirska misija na Mesec, Chandraiaan-1, prvi put otkrila direktne dokaze o vodi na satelitu.